E-halkla ilişkiler ve bakanlık uygulamaları

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Yeni bir iletişim aracı olan internet, örgüt ve kamuları arasındaki iletişimi ciddi şekilde etkilemiştir. E-halkla ilişkiler olarak adlandırılan bu uygulamalar, giderek artan bir biçimde halkla ilişkiler uygulamalarını yönlendirmiş ve etkilemiştir. Günümüz dünyasında, kendileriyle ilgili güçlü imaj oluşturmak isteyen bütün örgütler internetteki sanal dünya içinde yer alıp, halkla ilişkiler faaliyetlerini gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu kamu örgütleri için de geçerlidir, mevcut durumda bütün bakanlıkların internet üzerinden halkla ilişkiler faaliyetleri yaptığı görülmektedir. Ancak bu faaliyetleri ne düzeyde yaptığı, halkla ilişkilerin hangi yöntem ve tekniklerini kullandığı farklılıklar gösteren bir durumdur. Makale öncelikle internetin iletişim araçları içindeki yerini ve bakanlık örnekleri üzerinden bu aracın ne şekilde kullanıldığını kamu yönetimi açısından ortaya koymayı hedeflemiştir.
The Internet, which is a rather novel means of communication, has had a considerable impact on the communication between the organization and its publics. These practices named as e-public relations have manipulated and influenced public relations practices in a gradually increasing manner. In today’s world, all of the organizations that aim to create a strong image of themselves are bound to execute public relations activities through taking their place in the cyberspace. This is also valid for public organizations, and thus it is currently observed that all ministries are running public relations practices on-line. However there are differences between ministries as to which public relations methods and techniques are being used and to what extent these practices are being applied. This article aims to report primarily the place of the Internet within communication channels, and in what way it is used in ministries through a public administration perspective.

Açıklama

Url: http://josc.selcuk.edu.tr/article/view/1075000111

Anahtar Kelimeler

Halkla ilişkiler, Public relations, Kamu yönetimi, Public administration, İnternet, Internet, İletişim araçları, Communication channels, Ministries, Bakanlıklar

Kaynak

Selçuk İletişim

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

6

Sayı

Künye

Yağmurlu, A. (2010). E-halkla ilişkiler ve bakanlık uygulamaları. Selçuk İletişim, 6, (2), 62-80.