Bir aylık köpekte gastrik dilatasyon ve kronik gastritis

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Yazarlar

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu olgunun materyalini S.Ü. Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğine getirilen, yetişkin köpek maması ile beslendiği ve fazla miktarda mama tükettiği bildirilen bir aylık İngiliz Bulldog ırkı yavru köpek oluşturdu. Klinik, laboratuar, radyografik ve endoskopik bulgular ışığında gastrik dilatasyon ve kronik gastritis teşhis edilen olguda, teşhis ve tedavi yaklaşımları değerlendirildi. İştahsızlık, halsizlik, karında şişkinlik, kusma çabaları, sancı, kabızlık, gergin duruş ve sinirsel nöbet şikâyetleri olduğu öğrenilen köpeğin fiziksel muayenesinde bilateral abdominal gerginlik, kolik ve gastrik ağrı tespit edildi. Direkt ve kontrast radyografik incelemede, gastrik dilatasyon dışında anormallik izlenmedi. Yavru köpeğin endoskopik muayenesinde kurvature majör rugal kıvrımlarında belirgin ödem ve kalınlaşma, mukus artışı, hiperemi, mukozal granülarite ve hassasiyet, peteşiyel kanamalar, safra kalıntıları gibi bulguların yanı sıra mukozal bütünlüğün bozulduğu gözlendi. Klinik, hematolojik, endoskopik ve radyolojik muayeneler ışığında, gastrik dilatasyon ve kronik gastritis teşhis edilen yavru köpeğin tedavisi yapıldı. Sonuç olarak, hatalı besleme sonucu gelişen gastrik dilatasyon ve kronik gastritis teşhis edilen yavru köpeğin tedavisinde, gastrik dekompresyon ve lavaj uygulaması yanında sedatif kullanımı ve parenteral beslemenin tedavi sürecine olumlu katkı sağladığı ve yavru köğeğin tamamen iyileştiği değerlendirildi.
The puppy was one-month-old and male when it was admitted to the Department of Internal Medicine at the Faculty of Veterinary Medicine, University of Selcuk, Konya-Turkey. In this report, it was evaluated that the approaches of diagnosis and treatment of a case of gastric dilatation and chronic gastritis defined on the basis of clinical, laboratory, radiographic and endoscopic findings in an English Bulldog puppy. The presenting complaints were anorexia, dullness, abdominal distention, nausea, attempts to vomit and defecate, colic, constipation, praying position and neurologic seizures. Bilateral abdominal distention, colic and evidence of gastric pain were found on clinical examination of the dog. The owner informed that the dog had been feeding dry dog food for adult dog and overeating. Edema and thickness, increased mucus, hyperemia, mucosal fragility and sensitivity in the rugal folds of curvature major, petechiel bleeding, and bile retention together with mucosal degeneration were observed by the endoscopic examination in the puppy. Gastric dilatation and chronic gastritis were diagnosed on the basis of clinical, laboratory, radiologic and endoscopic findings and was treated. In conclusion, it was decided that the case could be a result of falsely feeding. We recommend the gastric decompression and lavage along with the use of sedative and fluid therapy in the treatment of the cases.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Gastrik dilatasyon, kronik gastritis, yavru köpek, Gastric dilatation, chronic gastritis, puppy

Kaynak

Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

26

Sayı

2

Künye

Maden, M., Öztürk, A. S., Güzelbekteş, H., (2010). Bir aylık köpekte gastrik dilatasyon ve kronik gastritis. Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 26 (2), 113-118.