Yahya Kemal Beyatlı’nın eserlerinde Balkanlar

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2013

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Yahya Kemal Beyatlı, Cumhuriyet devri şiirimizin kilometre taşlarından biridir. O, Divan edebiyatını, kendi deyimiyle “Eski şiiri” bilen, fakat şiirin yeni bir yolda, sade bir dille devamını arzu eden, bu düşünceleri doğrultusunda eserler veren bir sanatçımızdır. Yahya Kemal’in çocukluğunun Balkan şehirlerinde geçmiş olması, Osmanlı hâkimiyeti altında uzun yıllar kalmış olması ve daha sonra bu topraklardan ayrı kalma zorunluluğu onun şiirlerinde önemli bir yer işgal etmiştir. Bu çalışmada Balkan coğrafyasının Yahya Kemal’in eserlerindeki izleri sürülmeye çalışılacaktır.
Yahya Kemal Beyatlı is one of the milestones of our Republic Period poetry. He was a poet, as quoted with his own words, who knows about old poetry, but at the same time who produced works with a new and more plain language bearing the heritage of the old language. He lived his childhood in the Ottoman governed Balkans and his obligatory leaving of these lands had a strong effect in his poetry. In this paper, the effects of Balkan geography in Yahya Kemal's works is studied.

Açıklama

Url: http://sutad.selcuk.edu.tr/sutad/article/view/634

Anahtar Kelimeler

Yahya Kemal Beyatlı, Eserler, Balkanlar, Cumhuriyet Dönemi, Republic Period, Works, Balkans

Kaynak

Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Erol, E. (2013). Yahya Kemal Beyatlı’nın eserlerinde Balkanlar. Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi, (33), 77-88.