Helminthiasis in the pigs of Rangamati district of Bangladesh

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Ünivesitesi Veterinerlik Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Araştırma evcil domuzlarda helmint prevalansını belirlemek amacıyla yapıldı. İnceleme 135 yerel ve melez ırk domuzda yapıldı. Dışkı örnekleri Stoll`s ova tekniği uygulanarak incelendi. İncelenen örneklerin 75 (%55.5)’inin bir veya daha fazla helmint ile enfekte olduğu belirlendi. 0-12 ay yaş ile 0-70 kg domuzlarda Metastrongylus sp. ve Fasciolopsis sp. prevalansı 12 ay ile 70 kg üzeri olanlardan önemli oranda (p<0.05) yüksek belirlendi. Erkek ve lokal ırk domuzlarda Fasciolopsis sp. prevalansı dişiler ve melez ırklardan yüksek (p<0.05) tespit edildi. Sonuç olarak domuzların birçok helmint türü ile enfekte olduğu ve sürekli tedavilerin gerektiği gözlendi. Uygulamalar ise domuzların sağlık durumları düzeltirken zoonoz riskini de düşürebilecektir
This study was conducted to determine the prevalence of helminths among domestic pigs. Totally 135 local pigs and cross-breed pigs were sampled. The faecal samples were examined by using Stoll`s ova counting method. Among the sampled pigs 75 (55.5%) were infected with one or more species of helminths. The prevalence of Metastrongylus sp. and Fasciolopsis sp. was significantly (p<0.05) higher in the pigs of 0-12 months age and 0-70 kg body weight groups compared to over 12 months and 70 kg body weight groups. The prevalence of Fasciolopsis sp. was significantly (p<0.05) higher in males and local pigs than females and cross-breed pigs, respectively. In conclusion, pigs are infected with several species of helminths. So regular dewarming is necessary which will not only develop the health status of the domestic pigs but also will reduce the risk of the zoonoses.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Helmint, prevalans, domuz, Helminth, prevalence, pig

Kaynak

Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

28

Sayı

4

Künye

Sardar, S. A., Chakma, D., Anisuzzaman., Hossain, K., Islam, A., (2012). Helminthiasis in the pigs of Rangamati district of Bangladesh. Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 28 (4). 233-236.