Coligranuloma in a pigeon

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Ünivesitesi Veterinerlik Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Escherichia coli tarafından oluşturulan koligranüloma barsak duvarları, mezenter ve karaciğerde nodüler granullerle karakterizedir. Mevcut araştırma bir güvercinde makroskobik ve histopatalojik olarak tanısı konulmuş koligranülomayı tanıtmaktadır. Makroskobik olarak karaciğer, uviduk, pankreas ve barsakların serozal yüzeylerinde çok odaklı nodüler lezyonlar gözlendi. Histopatalojik inceleme için etkilene organlardan örnekler alınarak boyamalar yapıldı. Hasta organlardan bakteriyel muayene için incelemeler yapıldı. Etkilenen organlardan E. coli izolasyonu gerçekleştirildi. Histopatalojik olarak bakteri kolonilerinin etrafında heterofiller, çok çekirdekli dev hücreler, makrofajlar ile lenfositler gözlendi. Ayrıca kazeöz nekrozlu tipik granülomalar gözlendi. Makroskobik, histopatolojik ve mikrpbiyolojik bulgular koligranülomayı doğrulamaktadır. Bilindiği kadarı ile mevcut araştırma güvercinlerde rapor edilen ilk koligranüloma vakasıdır
Coliganuloma is characterized by nodular granulomas in liver, mesentery and walls of intestine and is caused by Escherichia coli. This article describes gross and histopathological characteristics of coligranuloma in a pigeon. Grossly, there were observed multifocal nodular lesions on the serosal surface of the intestine, oviduct, pancreas, gizzard and liver. For the histopathological study, tissue samples from the affected organs were taken and stained. The affected organs were processed for the bacteriological examination. Escherichia coli was isolated from affected tissues. Histopathologically, there were found typical granulomas with caseation necrosis and bacterial colonies in central area surrounded by lymphocytes, macrophages, multinucleated giant cells and heterophils. Based on gross, histopathological and microbiological findings, coligranuloma was diagnosed. To the best of our knowledge, this is the first report of coligranuloma in pigeon.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Koligranüloma, güvercin, Coligranuloma, Escherichia coli, pigeon

Kaynak

Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

28

Sayı

4

Künye

Kheirandish, R., Salehi, M., Ghanbarpour, R., Alidadi, S., Askari, N., (2012). Coligranuloma in a pigeon. Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 28 (4). 237-239.