Serodiagnosis of Brucella canis infection in dogs by a dipstick enzyme immunoassay

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Yazarlar

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Amaç: Köpeklerin brusellozunun teşhisi bakteriyolojik, serolojik ve moleküler yöntemlerle yapılmasına rağmen pratisyen veteriner hekimlerin hızlı ve güvenilir bir teste ihtiyaçları vardır. Bu çalışmada hızlı serolojik tanı için Dipstik EIA geliştirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Test, Çabuk Lam Aglütinasyon ve indirekt ELISA testleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Testin, iELISA’ya göre %82 sensitivite ve %95 spesifiteye sahip olduğu belirlendi. Öneri: Testin yüksek spesifitesinden dolayı saha şartlarında tarama testi olarak kullanımı önerilir.
Aim: A rapid and reliable test is needed by the veterinary practitioners although the canine brucellosis can be diagnosed by bacteriological, molecular and serological methods. By this study, developing a dipstick EIA for a rapid serodiagnosing the infection was aimed. Materials and Methods: The test was compared with Rapid Agglutination Test iELISA. Results: Sensitivity and specificity of the test were 82% and 95%, respectively when iELISA was evaluated as gold standard. Conclusion: Since the test has a good degree of specifity it is recommended as a screening test in the field.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

B. canis, EIA, iELISA, köpek, dog

Kaynak

Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

26

Sayı

2

Künye

Ucan, U. S., Aras, Z., Semacan, A., (2010). Serodiagnosis of Brucella canis infection in dogs by a dipstick enzyme immunoassay . Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 26 (2), 109-112.