Hidrojen atomunun enerji düzeylerinin belirlenmesi ve pertürbasyon uygulaması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Schrödinger denklemi ve bu denklemin Hidrojen ve benzeri atomlara uygulanması çalışıldı. Bunu yaparken, Hidrojen atomundaki enerji kaymalarını hesaplamak için Schrödinger dalga denkleminin küresel koordinatlardaki çözümü bulundu. Daha sonra pertürbasyon teorisi ve bunun kuantum mekaniğindeki uygulamaları araştırıldı. Dejenere ve dejenere olmayan durumlar için enerji kaymalarının hesaplanması için pertürbasyon teorisi kullanıldı ve daha sonra radyal olasılık yoğunluğu dağılımları belirlendi. Zamandan bağımsız pertürbasyon teorisi kullanılarak, sonsuz potansiyel kuyusunun enerji kaymaları hesaplandı.
We have studied Schrödinger equation and applied the theory to Hydrogen like atoms. In doing so, we have used spherical coordinates then obtained the solution of Schrödinger equation to determine the energy levels of Hydrogen atom. Later on, we discussed the perturbation theory and its applications in quantum theory. To calculate the energy shifts for degenerate and nondegenerate states we made use of perturbation theory, and then radial probability density distributions are determined. By using time independent perturbation theory, we determined the energy shifts for infinite quantum potential well.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Enerji kayması, Energy shifts, Pertürbasyon teorisi, Perturbation theory, Schrödinger denklemi, Schrödinger equation

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Kızıltıprak, B. (2009). Hidrojen atomunun enerji düzeylerinin belirlenmesi ve pertürbasyon uygulaması. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.