Retinal Detachment After Implantation of Iris-Prosthetic IOL in a Case with Traumatic Aniridia

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

We report a patient who developed retinal detachment after implantation of iris-prostetic intraocular lens (IOL) because of traumatic aniridia. A 60-year-old male patient referred to our clinic 4 months after ocular trauma with total aniridia, a moderately opacified but stable crystalline lens and attached retina with vitreous hemorrhage in the left eye. He had an uneventful pars plana vitrectomy, phacoemulsification and black diaphragm iris-prostetic IOL implantation. Three months later, the patient presented with decreased visual acuity due to retinal detachment. Retinal detachment was repaired with a high buckle succesfully. The visual acuity was 0.6 without any sign of inflammation or raised intraocular pressure at the end of 6 month follow-up.
Travmatik aniridi nedeni ile iris protezli göz içi lens takılan bir olguda gelişen retina dekolmanı ve başarıya ulaşan tedavi yaklaşımını sunuyoruz. Dört ay önce oküler travma nedeniyle müdahale edilmiş olan 60 yaşında erkek hasta kliniğe tam aniridi, saydamlığını orta derecede yitirmiş ancak yerinde kristalin lens, vitreus hemorajisi ve yatışık retina ile müracaat etti. Komplikasyonsuz pars plana vitrektomi ve fakoemulsifikasyonun ardından siyah baskılı iris protezli göz içi lens kapsüler kese içine implante edildi. Operasyondan 3 ay sonra hasta retina dekolmanı nedeni ile azalmış görme keskinliği ile tekrar müracaat etti. Retina dekolmanı skleral çevreleme ile başarılı bir şekilde tedavi edildi. Altı aylık takibinde hastanın görme keskinliği, göz içi inflamasyon bulguları ve göz içi basıncı artışı olmadan, 0.6 düzeyine ulaştı.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Iris-prosthetic intraocular lens, retinal detachment, İris protezli göz içi lens, retina dekolmanı

Kaynak

Retina-Vitreus

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

18

Sayı

3

Künye

Durukan, H., Kerimoğlu, H., Hürmeriç, V., Erdurman, C., Mumcuoğlu, T., (2010). Retinal Detachment After Implantation of Iris-Prosthetic IOL in a Case with Traumatic Aniridia. Retina-Vitreus, 18(3), 240-242.