Elmas tel kesme ile mermer işletmeciliğinde elmas tellerin kesim performanslarının araştırılması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012-05-10

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Mermer işletmeleri için vazgeçilmez bir üretim yöntemi olan Elmas Tel Kesme Yönteminde, Elmas tellerin kesim performansları işletmelerin rantabl olarak çalışması ve devamlılıkları ile ilgili olarak son derece önemlidir. Bu çalışmada Burdur İli sınırları içinde faaliyet gösteren Çelikkol Petrol Mermer San. Ve Tic. Ltd. Şti.'ne ait Karamanlı Bej Mermer Ocağında kullanılan farklı firmalara ait elmas teller ile kullanılan Tel Kesme Makinaları incelenerek bir araştırma yapılmıştır. Yapılan bu araştırma da; elmas tellerdeki aşınma-kesim performans değerlendirmesi yapılmıştır.
In Diamond Wire Cutting Method, is an indispensable production method for marble enterprises, Diamond Wire Cutting performance is extremely important for companies?s continous profitable working. In this study, different Wire Cutting Machines, produced by different firms were examined and different Diamond wires were used in Karamanlı Beige Marble Quarry which is owned by Çelikkol Petrol Marble Industry Trade Ltd. Comp. which operates within the provience of Burdur in Turkey. In this study, diamond wires wear-cutting performance has been evaluated.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Elmas teller, Mermer, Marble, Diamond wires, Kesim performansı, Cutting performance

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Aktaş, Ö. (2012). Elmas tel kesme ile mermer işletmeciliğinde elmas tellerin kesim performanslarının araştırılması.Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.