Çift fazlı güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası sisteminin teorik ve deneysel incelenmesi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada, soğuk iklim bölgelerinde konutların ısıtılması için hava-hava çalışan bir ısı pompasına çift fazlı güneş enerjisi destekli düzlemsel güneş kollektörü kaynak olarak kullanıldı. Çalışma, teorik ve deneysel olarak gerçekleştirildi. Teorik çalışmada, sistemin matematik modelini oluşturmak için, sisteme giren ve çıkan tüm büyüklükler ayrı ayrı ifade edildi. Daha sonra deneysel çalışmada öngörülen aylar için Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan son 15 yıla ait veriler kullanılarak teorik sonuçlar elde edildi. Deneysel çalışma, Aralık, Ocak ve Şubat ayları için yapıldı. Çift fazlı güneş kollektöründe R–11, ısı pompası sisteminde ise R–22 akışkan olarak kullanıldı. Kollektördeki buharlaşmayı hızlandırmak için boru içerisine özel formda hazırlanan profiller yerleştirildi. Hava+su-hava çalışan sistemin konvansiyonel sisteme göre Isıtma Tesir Katsayısı (ITK)’ nda %24 lük bir artış sağladığı tespit edildi. Ölçümlerden kaynaklanan hata nedeniyle deneysel sonuçlardan elde edilen ITK değerinin, teorik sonuçlara göre biraz düşük olduğu gözlendi.
In this study, two phase solar collector was used as a source for a heat pump (air-air) so that the heat pump was obtained which working (air+water-air) for cold climate conditions. Study is realized experimentally and theoretically. The input and output values of the systems was used for determination of mathematical model. Instantaneous solar radiation data were also taken from Konya Directorship of Meteorology Citation. The tests were realized in December, January and February months. R-11 and R-22 were used as working fluids in two phase solar collector and heat pump systems respectively. When the heat pump system (air+water-air) is compared with the conventional heat pump system (air-air), it is derived that the coefficient of performance of the air+water-air system is 24 % more efficient than the other.

Açıklama

URL: http://sutod.selcuk.edu.tr/sutod/article/view/103

Anahtar Kelimeler

Isı pompası, Isı borusu, Çift fazlı güneş kollektörü, Soğutma çevrimi, Heat pump, Heat pipe, Two phase solar collector, Cycle of cooling

Kaynak

Selçuk-Teknik Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

10

Sayı

Künye

Samancı, A., Altınışık, K., Sertkaya, A. A. (2011). Çift fazlı güneş enerjisi kaynaklı ısı pompası sisteminin teorik ve deneysel incelenmesi. Selçuk-Teknik Dergisi, 10, (1), 74-85.