Yat mobilyasının önemi ve konstrüksiyon ihtiyaçları

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2016

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Dünyada ve ülkemizde ekonomik refah düzey yükseldikçe deniz turizmi ve buna bağlı olarak lüks yat ve gezi teknesi kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için özenle tasarlanan yat/teknelerde ileri teknoloji ve malzemeler kullanılmaktadır. Yat/tekne iç mekânlarına uygun form ve özellikte özel tasarlanan mobilyalar üretilmektedir. Bu çalışmada, yat ve teknelerde kullanılmak üzere tasarlanan mobilyalar hakkında genel bilgiler verilerek mobilyaların konstrüksiyon, malzeme, ölçü, montaj, üretim ve teknolojilerine ait bilgilere yer verilmiştir. Türkiye Denizcilik Müsteşarlığı verilerine göre Türkiye’de belirlenen toplam 512 adet yat/tekne imalatçısı faaliyet göstermektedir. Firmaların birçoğu küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşmakta ve mobilya ürünlerini kendi tecrübe ve birikimlerinden yararlanarak tasarlamaktadırlar. Sonuç olarak yat/tekne mobilyasına ait karakteristik özellikler taşıyan mobilyaların farklı yapım teknikleri tartışılacaktır.
As economic wealth level increase in the world and in our country, sea turism and accordingly luxurious yatch and flybridge using becomes popular. In order to satisfy the needs of users, advance technology and materials are used in elaborate yatches/boats. Forms suitable for yatch/boat indoors as well as specially designed furniture are produced. In this study, general information concerning furniture designed for yatches and boats besides data’s about construction, material, measurement, montage, production and technologies are given. According to the data’s of the Under secretariat of Maritime Affairs, in Turkey totally 512 yatch/boat manufacturers are in service. Most of the firms consist of small scale and medium sized enterprise and design furnitures by using their own experiences. As a result, different manufacturing techniques of furniture involving characteristics of yatch/boat furniture will be discussed.

Açıklama

Url: http://sutod.selcuk.edu.tr/sutod/article/view/211

Anahtar Kelimeler

Konstrüksiyon, Mobilya, Yat, Üretim, Construction, Furniture, Boat, Production

Kaynak

Selçuk-Teknik Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Ulay, G., Çakıcıer, N., Koç, K. H. (2016). Yat mobilyasının önemi ve konstrüksiyon ihtiyaçları. Selçuk-Teknik Dergisi, (Özel sayı 2), 1055-1075.