Prostat kanseri için üç boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapinin karşılaştırılması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012-08-08

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde 5 prostat kanseri hastası için tedavi planlama sistemine bilgisayarlı tomografi kesitleri aktarıldıktan sonra 5 ve 7 alanlı üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) ile yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) planlamalarının karşılaştırılması yapılmıştır. Her hasta için tedavi planlama sistemi kullanılarak doz hacim grafikleri analiz edilmiştir. Kritik organlar ve hedef organlar yüzde olarak ve Gy cinsinden hesaplanan doz değerlerine göre karsılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kritik organların ve sağlam dokuların minimum doz alması ve hedef organlarda homojen bir doz dağılımı sağlamak için yoğunluk ayarlı radyoterapinin üç boyutlu konformal radyoterapiye göre daha iyi olduğu belirlenmiştir.
In this study, comparison of treatment planning for 5 and 7 fields with the three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT) and intensity modulated radiotherapy (IMRT) for five prostate cancer cases after transferring Computer Tomography scans to Treatment Planning System (TPS) is done at Necmettin Erbakan University Meram Medicine Faculty Radiation Oncology Department. It is analyzed dose volume histograms by using treatment planning system for each patient. We have analyzed dose volume histograms by using treatment planning system for each patient. Critical organs and target organs are compared according to calculated dose values as percentage and Gy. As a result of this study, it is determined that IMRT is better than 3DCRT to provide homogeny dose distribution of target organs and minimum dose delivering of critic organs and healthy tissues.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Doz, Radyoterapi, Dose, Radiotherapy, Üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT), Yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART), Three dimensional conformal radiotherapy (3DCRT), Intensity modulated radiotherapy (IMRT)

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Küçükulu, M. (2012). Prostat kanseri için üç boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapinin karşılaştırılması. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.