Filtreleme yöntemi ile digital görüntü zenginleştirme ve örnek bir yazılım

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Digital görüntülerden bilgi çıkarımı için görüntü işleme yöntemleri uygulanır. Görüntü işleme uygulamaları, görüntünün iyileştirilmesi, koordinatlandırılması, filtrelenmesi ve sınıflandırılması olarak gruplandırılabilir. Görüntüdeki bazı detayların öne çıkarılması yada bastırılması için uygulanan görüntü işleme uygulamasına görüntü filtreleme denir. Bu çalışmada filtreleme yöntemleri anlatılmış ve Delphi programlama dilinde geliştirilen bilgisayar kodu ile uygulamaları yapılmıştır.
Images processing methods are performed for data extraction from digital images. It can be categorized as enhancement, registration, filtering and classification of the image. The image filtering methods are applied for emphasize or suppress of some image details. In this study, high-pass and low-pass filter methods were explained for improve of appearance of the image, then it was practiced by developed program in Delphi software.

Açıklama

URL: http://sutod.selcuk.edu.tr/sutod/article/view/105

Anahtar Kelimeler

Görüntü işleme, Görüntü iyileştirme, Digital görüntü, Görüntü filtreleme, Image processing, Image enhancement, Digital image, Image filtering

Kaynak

Selçuk-Teknik Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

10

Sayı

Künye

Altuntaş, C., Çorumluoğlu, Ö. (2011). Filtreleme yöntemi ile digital görüntü zenginleştirme ve örnek bir yazılım. Selçuk-Teknik Dergisi, 10, (1), 99-107.