W. Shakespeare'in "Othello"su ile G. Verdi'nin "Othello"sunun metinsel yönden karşılaştırılması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011-07-01

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada, W.Shakesperae'in önemli oyunlarından biri olan ?Othello?nun hem tiyatro hem de operadaki konumu incelenmiştir. Sahne Sanatları Dalı altında benzerlik ve farkları karşılaştırılmış, eserin ana teması olan aşk ve kıskançlığın her iki sanat dalında nasıl yansıtıldığı araştırılmıştır. Othello' nun hem tiyatro hem de operada sahnelenmesi, bu iki sanat dalının birbirine yakın olduğunu gösterdiği sonucuna varılmıştır.
In this study, the situation of ?Othello?, one of important plays written by W.Shakesperae, in theatre and opera was examined. Differences and similarities of the play in opera were compared with other plays in the theatre. Expressions of the love and jeaolus involved in plays in both theatre and opera were tried to explain. Putting on Othello in both theatre and opera showed that these arts are very similar.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Othello, Opera, Tiyatro, Theatre, William Shakespeare, Giuseppe Verdi

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Öztürk, M. A. (2011). W. Shakespeare'in "Othello"su ile G. Verdi'nin "Othello"sunun metinsel yönden karşılaştırılması. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.