Kentsel dönüşüm uygulamalarına çok amaçlı yaklaşım, Bursa (İnegöl) kenti örneği

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Dünyada ve Türkiye’deki kentlerde sanayi devrimiyle beraber değişim başlamıştır. Bu değişim sağlıksız kent merkezlerinin oluşmasına neden olurken yüksek gelir sahibi insanlar da kent merkezlerinden sağlıklı kent çevresine yönelmiştir. Bu nedenle kent çeperinde yer alan, gecekondular da bir değer artışı kazanmıştır. Bu durum, ülkemizde öncelikle gecekondu alanlarının dönüşümü ihtiyacını gündeme getirmiştir. Günümüzde ise kentsel alanlar sosyal, ekonomik çevresel, yönetsel ve planlama gibi nedenlerle etkilenerek değişmekte ve zamanla dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Kentsel dönüşüm uygulamaları bu değişikliğin pozitif etkilere sahip olması için sistematik bir planlama aracıdır. Ancak uygulamaların başarısı için, kalıcı, kaliteli ve yaşanabilir çözümler sunan kentsel dönüşüm yaklaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, İnegöl (Bursa/Türkiye) kentinde yapılacak kentsel dönüşüm uygulaması çok amaçlı yaklaşım çerçevesinde incelenmiştir. Dönüşüm kavramının yerel çerçevesi ve yaşayanların beklentileri, anket uygulaması analizleri kapsamında çok amaçlı yaklaşım tekniği ile değerlendirilmiştir.
Changing has begun with the industrial revolution for the cities in the world as well as in Turkey. This changing is causing to develop unhealthy urban centers and high-income people tended to search healthy surroundings of the city from the centers of the urban as a result of this changing. For this reason, slums which are surroundings of city have gained an increase in the amount of value. This situation firstly come to light the need to placing regeneration of slum areas in our country high on the top of the agenda. Nowadays, urban areas are changing due to economical, social, cultural, physical and political reasons and needs regeneration with time. Urban regeneration projects are systematic planning tools which helps the changing having positive impacts in terms of application. However, an urban regeneration approach is needed for the success of applications which provide permanent, qualitative and livable solutions. In this study, an urban regeneration application which is made in Inegol (Bursa / Turkey) is investigated within the frame of multi-factorial approach. Local frame of the regeneration term and expectations of residents were evaluated by a multi-factorial approach technique scope of survey analysis.

Açıklama

Url: http://sujest.selcuk.edu.tr/sumbtd/article/view/198

Anahtar Kelimeler

Kentsel dönüşüm, Kentsel dönüşüme çok amaçlı yaklaşım, Urban regeneration, Multi-factorial approach to urban regeneration

Kaynak

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

26

Sayı

Künye

Bozdağ, A., İnam, Ş., Durduran, S. S. (2011). Kentsel dönüşüm uygulamalarına çok amaçlı yaklaşım, Bursa (İnegöl) kenti örneği. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, 26, (4), 124-139.