Kadınhanı (Konya) ve çevresinde yetişen bitkilerin etnobotanik özellikleri

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011-04-18

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışma Konya il sınırlarındaki Kadınhanı ilçe merkezi ve çevre köylerindeki bitkilerin etnobotanik kullanımlarına odaklanmıştır.4 kasaba, 37 köy ve 9 mahallede yaşayan ya da yaşamış olan 153 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma alanındaki bitkilerden toplamda 39 familyaya ait 108 türün gıda (75 kullanım), tedavi (56 kullanım), yem (22 kullanım) eşya (13 kullanım), süs (2 kullanım), yakacak (9 kullanım) ve çeşitli amaçlar için (2 kullanım) kullanıldığı tespit edilmiştir.
This study is focused on etnobotanic usage of plants that grown in Kadınhanı which is an administrative province in Konya and its villages. Interviewed with 153 people that lived in or lives in 4 towns, 37 villages and 12 districts. Plants of the research area which includes almost 108 species belongs to 39 families are determined to used for this following purposes. Food (75 use), treatment (56 use), feed (22 use), object (13 use), ornament ( 2 use), fuel (9 use) and for various purposes (2 use).

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Etnobotanik, Kadınhanı, Konya, Ethnobotany

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Keskin, L. (2011). Kadınhanı (Konya) ve çevresinde yetişen bitkilerin etnobotanik özellikleri. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.