Alüminyum esaslı SiC takviyeli metal matrisli kompozitlerin birleştirilmesinde Al4C3 oluşumunun önlenmesi ve sinerjik kontrollü darbeli MIG (GMAW-P) kaynak yöntemi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

SiC partikül takviyeli alüminyum metal matrisli kompozitler ileri teknolojik malzemelerdir. Yüksek mekanik dayanım, rijitlik ve yüksek aşınma direnci gibi üstün özelliklerinden dolayı, otomotiv, uçak, uzay, taşıt, tarım ve yapı üretim endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, kullanımı ve uygulamalarının önümüzdeki yıllarda da artacağı beklenmektedir. Kaynak bu kompozitlerin birleştirilmesinde kullanılan tekniklerinden bir tanesidir. Bununla birlikte alüminyum çok reaktif bir metal olduğu için takviye olarak kullanılan SiC fazıyla reaksiyona girmeye eğilim gösterir. Erimiş alüminyum ile SiC arasında oluşan reaksiyon, kaynak sırasında Al4C3 oluşumunu ve takviye elemanı SiC’in çözünmesine yol açar. Al4C3 kırılgan, zayıf ve iğnemsi bir faz olduğu için bu kompozitin kaynak kabiliyetini ve mekanik özelliklerini olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuz etkilerin en önemli sebeplerinden birisi yüksek ısı girdisidir. Çünkü yüksek ısı girdisi erimiş kompozit miktarını, alüminyum ve SiC partikülleri arasındaki temas zamanını ve sıcaklığını etkiler. Dolayısıyla ısı girdisinin azaltılması bu kompozitlerin birleştirilme işlemlerinde önem arz eden bir parametredir. Sonuç olarak, bu malzemelerin birleştirilmesinde sinerjik kontrollü darbeli MIG (GMAW-P) kaynak tekniği ön plana çıkmaktadır.
SiC particle reinforced aluminium metal matrix composites are advanced technological materials, and are widely used in automobile, aerospace, spaceflight, vehicle, and structure manufacturing industry because of their excellent properties, e.g. high mechanical strengths and stiffness, good wear resistance. Furthermore, an increase in uses and applications can be expected in future. Welding is one of the Joining technique for these composites. Nonetheless aluminium is a very reactive metal and tends to react with the SiC phases used as reinforcement. The reaction between molten aluminium and SiC generates the formation of Al4C3 and the dissolution of the SiC reinforcement during the welding. Al4C3 is brittle, weak and needle-like a phase. This phase reduces weldability and effects mechanical properties in bad way of the composite. One of the main reason of these complications is high heat input. Because, heat input effects the amount of molten composite and the time and temperature of contact between aluminium and SiC particles. In consequence, reduction of heat input is a very important parameter in joining of these composites. As a result, synergic controlled GMAW-P welding technique is standing in the forefront for joining these materials.

Açıklama

URL: http://sutod.selcuk.edu.tr/sutod/article/view/104

Anahtar Kelimeler

Alüminyum, Kompozit, Sinerjik GMAW-P, Aluminium, Composite, Synergic GMAW-P

Kaynak

Selçuk-Teknik Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

10

Sayı

Künye

Kurşun, T. (2011). Alüminyum esaslı SiC takviyeli metal matrisli kompozitlerin birleştirilmesinde Al4C3 oluşumunun önlenmesi ve sinerjik kontrollü darbeli MIG (GMAW-P) kaynak yöntemi. Selçuk-Teknik Dergisi, 10, (1), 86-98.