Wolfram | Alpha bilgi motorunda matematiksel ve istatistiksel işlemler

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011-10

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

İstatistiksel ve matematiksel işlemlerin çözümünde paket programlar kullanılmaktadır. Paket programların çoğunun ücretli olması, kullanılacak bilgisayarda kurulu olması ve uygun işletim sisteminin yüklü olması gibi faktörler kullanıcıları birden fazla etmene bağlı kılmaktadır. Kullanıcıların istatistiksel ve matematiksel problemleri çözebilmesi için paket program kullanmak yerine internet üzerinden hizmet veren Wolfram|Alpha bilgi motorunu kullanarak bu işlemleri yapabilmektedir. Bu bilgi motorunun internetten ücretsiz hizmet vermesi, kullanıcıların bilgisayarlarına herhangi bir paket program kurmayı gerektirmemesi, kullanıcıların istatistik ve matematik ile ilgili herhangi bir konu arattığında detaylı bir şekilde bilgi sunması kullanıcıya sağlamış olduğu başlıca kolaylıklardır. Bu çalışmada Wolfram|Alpha bilgi motorunun bazı matematiksel ve istatistiksel uygulamaları verilmiştir.
Pack programs are used to solve mathematical and statistical processes. Some factors such as most of the Pack Programs? being paid and set up on the computers used and appropriate operating systems? being set up condemn the users to more than one factor. Instead of using pack programs users can transact using Wolfram|Alpha search engine which serve on the net to solve mathematical and statistical processes. This search engine?s being free of charge and not requiring from users to set up any pack programs on their computers and performing a detailed information when users serach anything about mathematics or statistics are principal conveniences supplied to users. İn this study, some mathematical and statistical applications of Wolfram|Alpha search engine are represented.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Mathematica, Paket programlar, WebMathematica, Wolfram|Alpha, Wolfram Workbench, Pack programs, Bilgi motoru, Knowledge engine

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Yılmaz, S. (2011). Wolfram | Alpha bilgi motorunda matematiksel ve istatistiksel işlemler. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.