Yaşlanmayı Geciktiren Ürünler Ne Kadar Etkili?

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Skin represents the major organ in which changes of ageing are visible. Two components are responsible for skin ageing: Intrinsic (genetic) and extrinsic (photo ageing). Intrinsic ageing is related to genetic background of individual. On the other hand, extrinsic ageing which can be prevented and delayed, is mostly related to smoking, alcohol intake, increased sun exposure, poor nutrition and hormones. Since life expectancy has increased, interests to anti-ageing have been increased. There are many topical preparations that are now being used or under investigation for anti-ageing. Even though topical medications such as tretinoin have been demonstrated in the literature to reduce the signs of ageing, patients often seek over the counter anti-ageing products. Some of the most popular ingredients used in these products are vitamins, minerals and botanical extracts. In this article, ingredients of the anti-ageing products are reviewed.
Yaşlanmaya bağlı değişikliklerin en iyi izlenebildiği organ deridir. Deri yaşlanmasında iki faktör sorumludur: ıntirinsik (genetik) ve ekstirinsik (fotoyaşlanma). ıntirinsik yaşlanma kişinin genetik özellikleriyle ilgilidir. Ekstirinsik yaşlanma ise, önlenebilir ya da geciktirilebilir olup sıklıkla sigara, alkol alımı, güneş ışığı, kötü beslenme ve hormonal faktörler ile ilişkilidir. Uzun yaşam beklentisinin artmasıyla birlikte, son yıllarda yaşlanmanın geciktirilmesine olan ilgi artmıştır. Yaşlanmayı geciktirme için şu an kullanılmakta olan ya da üzerinde çalışılan birçok topikal ürün mevcuttur. Yaşlanmayı önleyici etkileri literatürde gösterilmiş olan tretinoin gibi topikal ürünlere karşın hastalar yaşlanma için çoğunlukla tezgah üstü ürünlere ilgi göstermektedir. Bunlardan en popüler olanları vitamin, mineral ve botanik ekstreleridir. Bu makalede yaşlanmayı geciktirici ürünlerin içeriği gözden geçirilmiştir.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Anti-ageing products, Yaşlanmayı geciktiren ürünler

Kaynak

Türkderm Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

N/A

Cilt

43

Sayı

1

Künye

Mevlitoğlu, İ., Engin, B., Kaplan, M., (2009). Yaşlanmayı Geciktiren Ürünler Ne Kadar Etkili?. Türkderm Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi, 43(1), 2-6.