Üç fazlı asenkron motorlarda rulman arızalarının giderilmesine yönelik bulanık mantık tabanlı soğutma sistemi tasarımı

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012-08-09

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Endüstride makinelerin hareketinde büyük rol oynayan hiç şüphesiz elektrik motorlarıdır. Elektrik motorlarının icadıyla beraber sanayide büyük adımlar atılmış ve bugüne kadar ulaşmıştır. Üretimin olduğu hemen her yerde karşılaştığımız elektrik motorları büyük bir öneme sahiptir. Üretim sahasında sürekli çalışan bu makineler zamanla gerek elektriksel gerekse de mekaniksel arızalar göstermektedir. Bu arızaların önlenebilmesi ve hemen tespit edilip arızanın giderilmesi üreticinin zaman ve iş kaybı açısından çok önemlidir. Elektrik motorlarında meydana gelen arızaların büyük bir çoğunluğu rulman bölgesinde oluşmaktadır. Bunun sebebi rulman bölgesinin hareketli parçalar içermesi, eksenel montaj hataları ve motora yük verildiğinde en çok sürtünmenin bu bölgede olmasıdır. Oluşan sürtünme ısınmaya sebep olmakta ve rulmanları ve rulman yataklarını bozmaktadır. Bu da motorun arızalanmasına ve ömrünün azalmasına sebep olmaktadır. Bu yüksek lisans çalışmasında üç fazlı asenkron motorların rulman ve rulman yataklarında oluşabilecek arızaların giderilmesine yönelik bir soğutma sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan bu soğutma sistemi rulman bölgesindeki ısı ve nem bilgilerine göre soğutma gerçekleştirmektedir. Sistem bulanık tabanlı bir kontrol ile daha hassas çalıştırılarak rulman bölgesinin belli ısı aralığında sabit tutulmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada gerçekleştirilen düzenek 3 fazlı asenkron motor, yük bindirme motoru, su soğutma motoru, PLC kontrol devresi ve bulanık sistem yazılımının çalıştırıldığı bilgisayar kısımlarını içermektedir. Deneysel çalışmaların yapılması neticesinde rulman bölgesinde etkili bir soğutma gerçekleştirildiği gözlenmiştir. Tasarlanan bu sistem sayesinde aşırı ısınmadan dolayı oluşan arızaların önlenebildiği ve motorun ömrünün ve veriminin artırıldığı düşünülmektedir.
In the industry, electrical motors, no doubt, play a major role in machinery movement. Major steps have been taken with the invention of electric motors in the industry and have reached so far. These machines appearing wherever there is production has a great importance. These machines constantly working in the field of manufacturing will exhibit both electrical and mechanical failures over time. To immediately detect this failure and to give way machine again is the most desirable situation because to stop the machine in the factories due to breakdown is undesirable. The breakdowns have been occured generally in bearing region. This is baceuse of bearing region includes movement parts and big frictions. In this study, in bearing and ball bearing of three-phase asynchronous motors; with PLC system an innovative cooling system based fuzzy logic was designed against overheating caused by overload, axial mounting errors and atmospheric conditions. At eht end of the experimental results, it has been achieved effective cooling system. It has been observed that performance and lifetime of electric motors are increased by this cooling system.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Asenkron motor, Bulanık mantık, Rulman arızası, Soğutma sistemi, Fuzzy logic, Bearing overheating, Cooling system, PLC, Asynchronous motor

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Halat, F. (2012). Üç fazlı asenkron motorlarda rulman arızalarının giderilmesine yönelik bulanık mantık tabanlı soğutma sistemi tasarımı. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.