İslam sanat ve estetiğinin Kur'an temelleri

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2008

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Estetik ve estetiğin ilişkili olduğu güzellik kavramı uzun zamandan beri üzerinde durulan konulardandır. İnsanlık tarihi boyunca bu konular üzerinde birçok çalışma yapılmış ve bunlarla ilgili sayısız eser yazılmıştır. Konunun İslam dünyasında da çeşitli şekillerde işlendiğini görebilmekteyiz. Ancak dikkatimizi çeken husus, İslam'ın temeli olan Kur'an'ın bu konuya bakışının nasıl olduğu ya da Kur'an'da estetiğin işlenip ölçülerinin belirtilmiş olup olmadığıdır. İşte bu soru üzerine Kur'an'ı Kerim'i bu konuda inceledik ve ayetleri çeşitli yönlerden değerlendirmeye, Kur'an'da sanat ve güzellikle ilgili olan kavramları elimizden geldiğince tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın bu konuda farklı bir bakış açısı kazandırmasını ümit ediyor ve gereken faydayı sağlamasını temenni ediyoruz.
The concept of aesthetics and beauty which is related to aesthetics has been an important matter that has been stressed for a long time. During the human history, many studies have been carried out and numeraus Works have been written on this subject. We see that this subject has been studied in many different ways in the Muslim world. However, the point that attracts our attention is how the Quran evaluates this case or whether aesthetics is dwelled on end whether its extent is pointed out or not. We have examined the Quran over this question and we have tried analyze its verse of the Quran from various aspects. Concepts in the Quran that are related to aesthetics and beauty as much as we could. We hope our study to provide a different point of view and wish it to provide the required benefit.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

İslam mimarisi, Islamic architecture, İslami Dönem, Islamic Period

Kaynak

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Güzel, E. (2008). İslam sanat ve estetiğinin Kur'an temelleri. Selçuk Üniversitesi, Yayımlanmış yüksek lisans tezi, Konya.