Çocukluk çağında tüberkülozu taklit eden kistik ekinokokkoz vakası

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2011

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Hem kistik ekinokokkoz (KE), hem de tüberküloz (Tbc), gelişmekte olan ülkelerde önemli sağlık bir problemidir. Akciğer KE’u ve Tbc’u, artmış morbidite ve mortaliteye sahip olmaları nedeniyle diğer hastalıklardan ayrılmalıdır. Aynı zamanda, bu iki hastalık da birbirini taklit edebilmektedir. Burada, ateş, öksürük şikayetleri ile başvuran ve yuvarlak pnömoni düşünülüp nonspesifi k antibiyotik tedavisine cevap vermeyen, tüberkülin deri testi (TDT) pozitifl iğinin ve radyolojik incelemede Tbc’la uyumlu görünümün tespit edilmesi nedeniyle Tbc tedavisi başlanan ancak izleminde karaciğerde kist ve ekinokok spesifi k IgE pozitifl iği saptanıp KE tanısı alan ve antiparaziter tedavi ile tedavi edilen 7 yaşında bir çocuk hasta sunuyoruz.
Both cystic echinococcosis (CE) and tuberculosis (Tbc) are important health problems in developing countries. Pulmonary CE and Tbc have to be differentiated from other diseases as they have increased the risk of morbidity and mortality. Besides, these two diseases can mimic each other. Here, we discuss a 7 year-old patient admitted with fever, cough who was unresponsive to nonspecifi c antibiotic treatment given for pneumonia, had Tbc treatment due to a positive tuberculin skin test and radiologic appearance consistent with Tbc and on follow-up. He was eventually diagnosed as CE based on a cystic lesion consistent with CE in the liver and echinococcosis specifi c IgE positivity and was succesfully treated with anti-parasitic therapy.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Genel ve Dahili Tıp, Parazitoloji

Kaynak

Türkiye Parazitoloji Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

35

Sayı

1

Künye

Pekcan, S., Kiper, N., Köse, M., Çobanoğlu, N., Yalçın, E., Doğru, D., Özçelik, U. (2011). Çocukluk Çağında Tüberkülozu Taklit Eden Kistik Ekinokokkoz Vakası. Türkiye Parazitoloji Dergisi, 35(1), 53-56.