A Very Uncommon Complication Following Vaccination: Necrotizing Fasciitis and Myonecrosis: Case Report

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Ortadogu Ad Pres & Publ Co

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Necrotizing fasciitis (NF) and myonecrosis is a potentially lethal soft tissue infection characterized by extensive muscular, fascial and subcutaneous tissue necrosis. In this paper, we report an 18-month-old boy admitted to a health clinic three days after Hepatitis-B vaccine injection with cellulitis at his left lateral arm and axilla. He was recommended oral antibiotics, however in the fifth day after vaccination he became lethargic, there were pseudo-paralysis, edema, crepitus on palpation and cutaneous necrosis was observed at axillary region and at posterior arm. With the diagnosis NF and myonecrosis, all the necrotic tissue including pectoralis major, triceps brachii, and most of the rotator cuff muscles were excised. After cutaneous grafting, the wounds healed, but functional recovery of the shoulder joint was poor at 4 year follow-up. Early diagnosis of NF and myonecrosis with debridment of necrotic tissue can prevent severe life threatening complications.
Nekrotizan fasiit ve miyonekroz, yaygın kas, fasya ve subkutan doku nekrozu ile karakterize ve hayati tehlike yaratabilen bir yumuşak doku enfeksiyonudur. Bu yazıda Hepatit-B aşısı yapıldıktan üç gün sonra sol omuz ve aksillada selülit ile çocuk acil polikliniğine başvuran ve oral antibiyotik tedavisi verilen 18 aylık erkek hasta rapor edilmektedir. Aşıdan beş gün sonra çocuk letarjik şekilde ortopedi kliniğimize başvurmuş, muayenede sol kolunda psödoparalizi, ödem, palpasyonda krepitus, aksillada ve kolun posteriorunda yaygın cilt nekrozu tespit edilmiştir. NF ve miyonekroz tanısı ile nekrotik olan pektoralis major, triseps brachi ve rotator manşet kaslarının çoğu debride edilmiştir. Cilt greftleme ile yara kapatılmış ancak 4 yıllık takibinde omuz fonksiyonlarının iyi olmadığı tespit edilmiştir. NF ve miyonekroz, hayati tehlikeyi önlemek için erken tanı ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Vaccination, complications, fasciitis, necrotizing, Aşılama, Komplikasyon, Nekrotizan, Fasiit

Kaynak

Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Dergisi

WoS Q Değeri

Q4

Scopus Q Değeri

Q4

Cilt

30

Sayı

1

Künye

Senaran, H., Karalezli, N., Öğün, T. C., (2010). A Very Uncommon Complication Following Vaccination: Necrotizing Fasciitis and Myonecrosis: Case Report. Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Dergisi, 30(1), 384-386. Doi: 10.5336/medsci.2008-8341