Doğal antimikrobiyal maddeler ile hazırlanan yenilebilir filmlerin Listeria monocytogenes üzerine etkileri

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada kitosan ve uçucu yağ içeren kitosan solüsyonları ile hazırlanan yenilebilir filmlerin Listeria monocytogenes’ e karşı antimikrobiyal etkileri gerçek gıda matriksi üzerinde değerlendirilmiştir. Kekik ve karanfil uçucu yağları yenilebilir film solüsyonlarına %0,5 ve %1 oranında ilave edilmiştir. Gıda matriksi olarak kullanılan kaşar peyniri dilimleri L. monocytogenes ile Log 5 kob/g düzeyinde kontamine edilmiştir. Yapay olarak kontamine edilen örnekler hazırlanan filmler ile kaplanmış ve 4ºC’ de 14 gün muhafaza edilmiştir. Muhafazanın 1. 7. ve 14. günlerinde yapılan sayımlar ile filmlerin L. monocytogenes karşı antimikrobiyal etkileri değerlendirilmiştir. Muhafaza periyodu sonunda tüm film tiplerinin L. monocytogenes’e karşı antimikrobiyal etkisi kontrol grubuna nazaran önemli düzeyde bulunmuştur (P0,05). Kontrol grubuna nazaran yenilebilir filmler ile kaplanmış örneklerde L. monocytogenes sayısı 1,18 Log ile 2,39 Log arasında düşük tespit edilmiştir. Genel olarak kekik uçucu yağı içeren filmlerin karanfil uçucu yağı içeren filmlere nazaran daha güçlü antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edilmiştir.
In this study antimicrobial efficiency of edible films prepared with chitosan solution and chitosan solutions enriched with essential oils against Listeria monocytogenes were evaluated on real food matrix. Oregano and clove oil were added to edible film solutions at %0,5 and %1. Kashar cheese slices used as food matrix were contaminated with L. monocytogenes at 5 Log cfu/g. Artificially contaminated cheese samples were wrapped with preperad films and stored at 4ºC for 14 days. Antimicrobial effectiveness of films against L. monocytogenes were evaluated by counts performed on 1, 7 and 14 days of storage period. At the end of storage period antimicrobial effectiveness of all film types against L. monocytogenes were determined as significant (P<0,05). Application of edible films to samples were resulted 1,18 to 2,39 Log reduction in count of L. monocytogenes. Generally oregano oil added films were showed greater antimicrobial effect on L. monocytogenes than clove oil added films.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Veterinerlik

Kaynak

Veteriner Bilimleri Dergisi . Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

25

Sayı

01.Feb

Künye

Torlak, E., Nizamlıoğlu, M. (2009). Doğal Antimikrobiyal Maddeler ile Hazırlanan Yenilebilir Filmlerin Listeria Monocytogenes Üzerine Etkileri. Veteriner Bilimleri Dergisi. Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 25(1-2), 15-21.