Yakıt olarak benzin – etanol karışımlarının taşıt performansı ve egzoz emisyonlarına etkisi

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada, elektronik ateşleme sistemine ve enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip bir taşıtta, yakıt olarak benzin-etanol karışımları kullanımının tekerlek tahrik kuvvetine, CO, HC ve CO _ 2 emisyonlarına etkileri incelenmiştir. Yakıt olarak hacimce %10-20-30 etanol içeren benzin-etanol karışımları kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre; tekerlek tahrik kuvvetinde E0’a göre en yüksek artış, 2. vites durumunda, 20 km/h taşıt hızında E20 yakıtı ile %9,56 oranında olmuştur. Tekerlek tahrik kuvvetinde E0’a göre en yüksek düşüş, 3. vites durumunda, 40 km/h taşıt hızında E30 yakıtı ile %9,8 oranında olmuştur. Emisyonlara bakıldığında; CO emisyonunda, E0’a göre en yüksek düşüş, 3. vites durumunda, E20 yakıtı ile yaklaşık 12,7 kat olmuştur. HC emisyonunda, E0’a göre en yüksek düşüş, 2. vites durumunda, 20 km/h taşıt hızında, E10 yakıtı ile 9,2 kat olmuştur.
In this study, the effects of using gasoline – ethanol blends on wheel impulse force and CO, HC and CO _ 2 emissions were investigated at a vehicle with electronic ignition system and injection fuel system. Gasoline – ethanol blends with %10-20-30 ethanol were used. According to the results of the experiment, the highest increase at wheel impulse force was obtained at rate of %9.56 at second gear and the speed of 20 km/h for E20 fuel, comparing to E0. The highest decrease at the wheel impulse force was obtained at rate of %9.8 at third gear and the speed of 40 km/h for E30 fuel, comparing to E0. When the emissions are considered, the highest decrease at CO emission was obtained at rate of 12.7 times at third gear for E20 fuel, comparing to E0. The highest decrease at HC emission was obtained at rate of 9.2 times at second gear and the speed of 20 km/h for E10 fuel, comparing to E0.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Benzin-etanol karışımları, alternatif yakıtlar, taşıt performansı

Kaynak

Politeknik Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

12

Sayı

1

Künye

Örs, İ., Tarakçıoğlu, N., Ciniviz, M. (2009). Yakıt Olarak Benzin – Etanol Karışımlarının Taşıt Performansı ve Egzoz Emisyonlarına Etkisi. Politeknik Dergisi, 12(1), 13-19.