Uzak mesafeler, yakın ilişkiler: kültürlerarası iletişim perspektifinde Anzak Günü’nün Türk yazılı basınında sunumu

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu çalışmada, Türkiye’de her yıl 25 Nisan’da Avustralya ve Yeni Zelandalılar tarafından kutlanan Anzak Günü’nün ve dolayısıyla Anzak kimliğinin yazılı basında nasıl sunulduğu araştırılmıştır. Bu bağlamda, kültürlerarası iletişim perspektifinde Türk yazılı basınının, sembolik bir gün olarak kutlanan Anzak Günü dolayımıyla Anzak kimliğine bakışı ve bu kimliği işleyiş biçiminin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Böylelikle araştırma, kültürlerarası iletişim disiplinindeki akademik bilgi birikimine de katkıda bulunmaktadır. Çalışmada veri toplama tekniği olarak içerik analizi kullanılmış ve 2005-2008 yılları arasında 25-26 Nisan tarihlerinde yaygın basında yayınlanan Anzak Günü’ne ilişkin haberler analiz edilmiştir. Araştırmada, gazetelerde yayınlanan haberlerin tonu açısından 58 haberin pozitif, 15 haberin negatif ve 47 haberin de nötr tonda olduğu bulgulanmıştır. Dolayısıyla yazılı basında Anzak Günü ve kimliğinin ağırlıklı olarak pozitif biçimde ele alındığı söylenebilmektedir.
In this study, it is researched how Anzac Day, that celebrated by Australians and New Zeeland citizens every 25th April, and also Anzac identity has represented on Turkish newspapers. In this context, it is aimed that presented the view of Turkish newspapers towards Anzac Day, Anzac identity and the style of operating Anzac identity. In this way, this study contributes to academic knowledge of intercultural communication field, as well. In this study qualitative content analysis has used as a tool of data gathering and analyzed the news about Anzac day which is published 25th and 26th April between 2005 and 2008. Analyzed the news in terms of news tone, seen that 58 news has a positive tone, 15 news has a negative tone, and 47 news has neutral tone according the finding. So that it could be said that the news about Anzac Day and Anzac identity is predominantly positive.

Açıklama

Url: http://josc.selcuk.edu.tr/article/view/1075000153

Anahtar Kelimeler

Anzak Günü, Anzac Day, Anzak kimliği, Anzak identity, Kültürlerarası iletişim, Intercultural communication

Kaynak

Selçuk İletişim

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

5

Sayı

Künye

Öztürk, Ş. Y., Bekiroğlu, O. (2009). Uzak mesafeler, yakın ilişkiler: kültürlerarası iletişim perspektifinde Anzak Günü’nün Türk yazılı basınında sunumu. Selçuk İletişim, 5, (4), 175-185.