İngiliz pointer ırkı bir köpekte Demodex canis kökenli atipik dermatitis olgusunun başarılı sağaltımı

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2012

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu olgu sunumunda, 5 yaşlı İngiliz Pointer ırkı bir köpekte Demodex canis kökenli atipik dermatitisin teşhisi ve tedavisi değerlendirildi. Klinik, laboratuvar, bakteriyolojik, parazitolojik ve histopatolojik muayeneler ışığında, deri kazıntısı ve deri biyopsisi örneklerinden Demodex canis, ?-hemolitik Staphylococcus aureus ve Microsporum canis izole ve identifiye edilen bu olgu, atipik dermatitis olarak tanımlandı. Banyo uygulaması (ketokonazol ve benzoxyl peroxide şampuan, haftada 2 kez), ivermektin (0.6 mg/kg, SC, 3 gün ara ile, 4 ay), sefaperazon-sulbaktam kombinasyonu (22 mg/kg, 10 gün), cefquinom (2 mg/kg, İM, 3.5 ay) ve ketokonazol (10 mg/kg, oral, 4 ay) ile dört ay boyunca tedavi edildi. Sonuç olarak, Demodex canis kökenli atipik dermatitis olgularında tedavi süresinin uzun tutulması gerektiği ve 3 günlük aralıklarla yapılan ivermektin tedavisinin başarılı olduğu ve herhangi bir komplikasyona neden olmadığı değerlendirildi.
In this case, the diagnosis and treatment of atypical dermatitis caused by Demodex canis was evaluated in a-5 year old English pointer. The disease defined as atypical dermatitis due to clinical, laboratory, bacteriological, parasitological and histopatological results. Demodex canis, β-hemolytic Staphylococcus aureus and Microsporum canis were isolated and identified on the skin scrapings, biopsy specimens and swab. The dog was treated for 4 months, given bath of ketoconazole and benzoyl peroxide shampoo, twice in a week, ivermectin 0.6 mg/kg, SC, three days interval, cefaperazone-sulbactam (22 mg/kg, IM) daily for only 10 days and followed by cefquinom (2 mg/kg IM) daily for the rest of the treatment period of 3.5 months, and ketaconazole (10 mg/kg, PO, 4 months) daily. As a result, atypical dermatitis caused by Demodex canis should be treated for longer duration with no complications and with successful outcome at 3 days interval.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Veterinerlik, Demodex canis, β-hemolitik Staphylococcus aureus, İvermektin, Dermatitis, Köpek

Kaynak

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

18

Sayı

6

Künye

Maden, M., Er, C., Kav, K., Özdemir, Ö. (2012). İngiliz Pointer Irkı Bir Köpekte Demodex Canis Kökenli Atipik Dermatitis Olgusunun Başarılı Sağaltımı. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, 18(6), 1073-1077.