Probleme de L'identification des presentatifs en Français

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2013

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

The aim of this study is to define a framework that enables us to set a coherent study of the presentatives in contemporary french. This study is supposed to be a functional synchronic approach. In this perspective, firstly; we dwell upon this category according to different points of the traditional grammarians and contemporary linguists. In this aim, we proceed to a survey of definition and classification that they have established for the sake to delimit the problematic of this category. Secondly, we characterize these latter by referring to their syntactic compatibilities, to their syntactic behaviours and to their formal variations.
Bu çalışmanın hedefi, Françanın göstericilerine yönelik tutarlı bir incelemeye olanak verecek bir çerçeve oluşturmaktır. Bu inceleme, işlevsel eşsüremli bir yaklaşım amacı gütmektedir. Geleneksel dilbilgisi uzmanlarının bu ulam üzerine bildirdikleri değişik görüşleri irdeledikten sonra, söz konusu ulamın, sözdizimsel ve biçimbilimsel özellikleri sırasıyla değerlendirilmektedir.

Açıklama

URL:http://sefad.selcuk.edu.tr/sefad/article/view/37/31

Anahtar Kelimeler

French language, The presentatives, Traditional grammarians, Syntax, Morphology, Fransızca, Göstericiler, Geleneksel dilbilgisi, Sözdizim, Biçimbilim

Kaynak

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

Sayı

Künye

Karaağaç, N. D. (2013). Probleme de L'identification des presentatifs en Français. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi, (30), 127-138.