Pazarlama iletişimi ve basketbol pazarlaması “basketbol seyircisi üzerine bir araştırma”

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2008

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Geleneksel pazarlama günümüzün rekabeti içerisinde yeni kavramları bünyesine dahil etmiş ve spor pazarlaması kavramı ortaya çıkmıştır. Spor hem kendi içinde spor ürününü ortaya çıkartan hem de marka iletişiminde iletişim aracı haline gelen fonksiyonelliğe de sahip olmuştur. Futbol takımları, oyuncuları, yöneticileri, spor malzemesi üreten firmaları yanında spor televizyonları, spor radyoları, gazeteleri, dergileri spor pazarlamasının gelişiminin göstergesidirler. Bu çok fonksiyonluluk sporun içinde olan her markaya değer yükleme gücü vermektedir. Türkiye bu anlamda son yıllarda sporu marka iletişiminde kullanmaya başlayan bir ülkedir. Futbol ağırlıklı spor pazarlaması yanında basketbolun hem takımlar hem de milli takım başarıları ile kitle beğenisini elde etmesi ile basketbol pazarlaması alternatifini doğurmuştur. Beko basketbol liginin isim sponsorluğu alması, basketbol ligindeki takımların firmalarla iletişim kurmaları gibi gelişmeler basketbolu futbolun hemen ardından ikinci büyüklüğe ve öneme sahip branş haline getirmiştir. Bu araştırma bu doğrultuda spor pazarlamasına basketbol branşından değinmiş ve Beko basketbol ligi takım örneklemi ile değerlendirilmiştir.
Traditional marketing has counted new concepts in the current competition, so a new concept called “sports marketing” has emerged. Sports have the function of both creating inner sports equipments and becoming a communicational medium in brand communication. Not only football clubs, players, administrators, sports companies but also sports newspapers, magazines, televisions and radio channels are the indicators of the improvements of sports marketing. This function provides all sport- brands with a power of obtaining value of their own. Turkey, in this respect, is a country that has recently started to use sports as a sort of brand communication. Apart from the fact that sports marketing has focused on football, basketball has recently attained public plaudit with the help of the achievements of basketball teams and national basketball team as well, and thus basketball marketing has been the second alternative for sports marketing. The improvements such as Beko’s sponsorial for basketball league and the relations between the clubs and the companies have made basketball the second largest and most significant branch after football. In this survey, it was intended to investigate basketball branch in sports marketing and the survey was evaluated through “Beko Basketball League” team sample.

Açıklama

Url: http://josc.selcuk.edu.tr/article/view/1075000182

Anahtar Kelimeler

Spor, Pazarlama iletişimi, Basketbol, Sports, Marketing communication, Basketball

Kaynak

Selçuk İletişim

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

5

Sayı

Künye

Altunbaş, H. (2008). Pazarlama iletişimi ve basketbol pazarlaması “basketbol seyircisi üzerine bir araştırma”. Selçuk İletişim, 5, (2), 95-101.