Rib tuberculosis treatment by steel greft which has fractured after a thoracic trauma: 10-year follow up case

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2013

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Kaburga tüberküloz osteoartiküler tüberkülozun nadir bir formudur. Fiziksel ve radyolojik muayene sıklıkla primer ve metastatik göğüs duvarı tümörlerini taklit edebilir. 60 yaşındaki erkek hasta, göğüs duvarında kitle ile başvurdu. Fiziksel ve radyolojik bulgulara dayanarak Cerrahisi hedefleyen bir girişim planlandı ve kitle çıkartıldı . Histopatolojik incelemede tüberküloz saptandı. Göğüs duvarı defekti altı ay sonra bir çelik greft ile desteklenmiştir. Hasta merdivenlerden düştü ve altı yıl sonra greft olan bölgeye bir darbe aldı.Yapılan tetkiklerde çelik grefttte kırılma tesbit edildi. Bu göğüs duvarı greftlerinde alışılmadık bir durumdur. Toraks duvarı ve özellikle kaburga greftlerinde kırılma ve diğer komplikasyonları önlemek açısından daha yumuşak malzemeler kullanılmalıdır. Tarihi değeri olması ve uzun dönem takiplerinin olması nedeniyle ilginç bir vaka olarak sunduk.
Rib tuberculosis is an uncommon form of osteoarticular tuberculosis. The physical and radiological examination can often mimic other conditions ,including primary and metastatic chest wall tumors . A 60 year-old male patient had a mass in the chest wall. Surgery aiming diagnosis and treatment based on physical and radiological findings were performed. Histopathological examination of the mass specimen revealed tuberculosis. The chest wall defect was supported with a stell greft after the six month . The patient had fallen from stairs and hit his chest six year after . The case had a significant fracture in the steel graft . This is unusual manifestation of chest wall grefts . This, chest wall, showing a softer steel materials should be used in grafts that would break a long-term follow-up is presented.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Cerrahi

Kaynak

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

38

Sayı

2

Künye

Öncel, M., Sunam, G. S. (2013). Rib Tuberculosis Treatment by Steel Greft which has Fractured after a Thoracic Trauma: 10-Year Follow up Case. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 38(2), 295-298.