Bir köpekte karaciğer yetmezliği

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2009

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Bu vaka raporunda, karaciğer yetmezliği olan bir köpekte klinik, hematolojik, biyokimyasal, idrar, periton sıvısı, ultrasonografik ve histopatolojik bulgular sunulmuştur. Kan RBC, Hct, Hbg, MCV ve MCHC düzeyleri önemli oranda azaldı. Serum AST ve ALT düzeylerinde önemli oranda artış belirlenirken, BUN, kreatinin, glikoz, total protein, albümin ve kolesterol düzeylerinde azalma belirlendi. Ultrasonografik muayanede, karaciğer dokusunda yaygın heterojen ekojenite artışı gözlendi.
This case report was presented the clinical, ultrasonographic, biochemical, hematological, urinary, periteonal fluid and histopathological finding in a dog with hepatic failure. Blood RBC, Hct, Hbg, MCV ve MCHC values were significantly decreased. While Serum AST ve ALT levels were determined significant increased, serum BUN, creatinin, TP, albumin and cholesterol concentrations were determined significant decreased. In the ultrosongrafic examination, hetoregen hyperechogenicity of liver parenchyma was observed.

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Veterinerlik, Köpek, karaciğer yetmezliği

Kaynak

Veteriner Bilimleri Dergisi . Eurasian Journal of Veterinary Sciences

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

25

Sayı

01.Feb

Künye

Öztürk, A. S., Ok, M. (2009). Bir Köpekte Karaciğer Yetmezliği. Veteriner Bilimleri Dergisi. Eurasian Journal of Veterinary Sciences, 25(1-2), 45-50.