Fotoelastisitede sınır eleman yönteminin ayırma yöntemi olarak kullanılması

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2008

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

Deneysel bir yöntem olan fotoelastisiteden elde edilen verilerle asal gerilme farkları ve asal gerilme doğrultularına ait bilgiler doğrudan elde edilmektedir. Asal gerilmeleri veya asal gerilme bileşenlerini elde etmek için üçüncü bir bağıntıya ihtiyaç vardır. Bu bağıntıya Ayırma yöntemleri denir. Bu çalışmada ayırma yöntemi olarak Sınır Elemanları Yöntemi kullanılmış ve karşılıklı iki kenar ortay noktasından eşit ve karşıt tekil kuvvetler etkisindeki kare levhanın çözümü yapılmıştır.
Principal Stress direction and their difference can be obtained directly by the photoelastic experiments using the isoclonic and isochromatic fringe patterns respectively. To obtain the individual principal stresses or the elements of the stress tensor, additional operation is required. The way for obtaining the elements of the stress tensor is called the separation method. In this study, the adaptation of the Boundary Integral Equation to photoelasticity is investigated as a separation technique that the stress distribution in a square plate which is loaded by concentrated forces on natural edges along symmetry axis is investigated.

Açıklama

URL: http://sujest.selcuk.edu.tr/sumbtd/article/view/3

Anahtar Kelimeler

Fotoelastisite, Sınır eleman yöntemi, Ayırma yöntemi, Photoelasticity, Boundary element method, Separation method

Kaynak

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi

WoS Q Değeri

Scopus Q Değeri

Cilt

23

Sayı

Künye

Özütok, A., Aköz, A. Y. (2008). Fotoelastisitede sınır eleman yönteminin ayırma yöntemi olarak kullanılması. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, 23, (1), 11-18.