Determination of Fruit Growth in Some Apple Varieties

Yükleniyor...
Küçük Resim

Tarih

2010

Dergi Başlığı

Dergi ISSN

Cilt Başlığı

Yayıncı

ANKARA UNIV, FAC AGR

Erişim Hakkı

info:eu-repo/semantics/openAccess

Özet

This study was carried out in order to examine the fruit development in some apple varieties which are grafted on MM 106 rootstock and reach the harvesting maturity in various periods under Isparta (Egirdir) conditions. Changes in diameter of the fruits were regularly measured, beginning from the time when they reached about 1 cm diameter size until the harvesting time so that we could create fruit growth curves in Jerseymac, Galaxy Gala and Braebum apple varieties that are grafted on MM 106 rootstock. All varieties grew with a regular single sigmoid curve from fruit set time to harvest. During grow and development periods average fruit weight, soluble solids content, pH value of the fruit juice increased, and fruit firmness, titratable acidity decreased. Moreover, it was found out that the values L and b decreased while the value a increased during harvest times of the varieties when compared to the first samples taken right after the color broken (P < 0.01 for Braebum and P > 0.05 for other varieties).
Bu çalışma, Isparta (Eğirdir) koşullarında MM 106 anacı üzerine aşılı ve farklı tarihlerde hasat olgunluğuna ulaşan bazı elma çeşitlerinde meyve gelişiminin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. MM 106 anacı üzerine aşılı Jerseymac, Galaxy Gala ve Braeburn elma çeşitlerinde meyve büyüme eğrilerinin oluşturulması için çap değişimleri meyvelerin yaklaşık 1 cm çap değerine ulaştığı tarihten hasat tarihine kadar düzenli olarak ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, tüm çeşitlerde meyve tutumundan hasada kadar meyvelerin sürekli olarak tek sigmoid eğri oluşturacak şekilde büyüdükleri belirlenmiştir. Meyvelerin büyüme ve gelişimi sırasında ortalama meyve ağırlığı, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı ve meyve suyunun pH değerinde artış, meyve eti sertliği ve titre edilebilir asitlikte ise azalma olduğu tespit edilmiştir (P < 0.01). Meyvelere renk düşümünden sonra alınan ilk örneklere nazaran, çeşitlerin hasat tarihlerinde L ve b değerlerinin azaldığı, a değerlerinin ise arttığı tespit edilmiştir (Braeburn için P < 0.01 ve diğer çeşitler için P>0.05).

Açıklama

Anahtar Kelimeler

Apple varieties, Growth curves, Fruit growth, Elma çeşitleri, Büyüme eğrileri, Meyve gelişimi

Kaynak

Journal of Agricultural Sciences-Tarım Bilimleri Dergisi

WoS Q Değeri

N/A

Scopus Q Değeri

Cilt

16

Sayı

1

Künye

Pırlak, L., Atay, A. N., Atay, E., (2010). Determination of Fruit Growth in Some Apple Varieties. Journal of Agricultural Sciences-Tarım Bilimleri Dergisi, 16(1), 1-8.